Strona główna | AktualnościZnamy zwycięzców konkursu architektonicznego "Zmień wizję w projekt"

Znamy zwycięzców konkursu architektonicznego "Zmień wizję w projekt"

Konkurs "Zmień wizję w projekt" już po raz szósty organizuje firma Rockwool Polska, producent niepalnej wełny skalnej. Konkurs pod hasłem "Rzuć to wszystko, co złe" z piosenki Zbigniewa Wodeckiego miał na celu wyłonić najlepszy projekt architektoniczny 2017 roku, będący w trakcie realizacji lub już oddany do użytku. Prace oceniało jury złożone z prezesów i przedstawicieli lokalnych oddziałów SARP.

Nagrodzone projekty

"Decyzja jurorów była jednogłośna, a zwycięski projekt jest przełomowy pod każdym względem" - mówi Bohdan Lisowski, prezes krakowskiego oddziału SARP i jeden z jurorów konkursu. Grand Prix w wysokości 10 tys. zł otrzymało przedszkole w Żorach na Kleszczówce według projektu pracowni TOPROJEKT.

"Zwycięski projekt i te, które otrzymały wyróżnienia zaskoczyły nas odwagą, konsekwencją, wpisały się również doskonale w motto konkursu - mówi Maciej Gardiasz, prezes szczecińskiego oddziału SARP. Pięć wyróżnień po 2 tys. zł otrzymały projekty zarówno prywatnych domów jednorodzinnych, jak i instytucji kultury czy obiektów sportowych. To bardzo ciekawe, przemyślane koncepcje" - dodaje Gardiasz.

Jury tak uzasadniło swój werdykt, przyznając architektom z pracowni TOPROJEKT Grand Prix dla przedszkola w Żorach: "Za nowatorską formę dla funkcji przedszkola zorientowanego na najmłodszych użytkowników i zaproponowanie nowego myślenia o obiekcie w trudnych warunkach lokalizacyjnych. Zwraca się uwagę na wykorzystanie naturalnych materiałów doskonale wzmacniających organiczną formę budynku. Godna podkreślenia jest odwaga projektantów i znakomite wpisanie się w motto konkursu".

Wśród pozostałych wyróżnionych prac znalazły się:
  • Dom Kultury Kadr Warszawa, według projektu pracowni Projekt Samograj, Dąbrowska/Graj we współpracy z UNI. Wyróżnienie zostało przyznane Za twórcze i funkcjonalne podejście do rozwiązania elewacji w kontekście przeznaczenia obiektu oraz konsekwencję w kształtowaniu wnętrza.
  • Dom Leśny w Kuźnicy Kiedrzyńskiej pod Częstochową, według projektu pracowni GRUPA VERSO. Wyróżnienie zostało przyznane Za dobrą skalę i właściwe uchwycenie proporcji przy umiejętnej dyspozycji materiałem na elewacji wpisanym w otoczenie.
  • Villa Urbana w Lublińcu, według projektu Dyrda Fikus Architekci. "Za wyrafinowane i poetyckie kształtowanie przestrzeni mieszkalnej w kontekście istniejącej zabudowy".
  • Dom jednorodzinny w Gdyni, według projektuZbigniewa Reszki i Michała Baryżewskiego, we współpracy z Katarzyną Manikowską, Anną Trzcińską  i Oskarem Berentem. Wyróżnienie zostało przyznane Za stworzenie eleganckiej przestrzeni współgrającej z naturą i próbę zdefiniowania współczesnego domu luksusowego.
  • Hala Sportowa w Zakopanem, według projektu SSC ARCHITEKCI. Wyróżnienie zostało przyznane Za umiejętne i subtelne wpisanie dużej kubatury w istniejący koncept urbanistyczny.
Konkurs Zmień wizję w projekt ma co roku wyłonić obiekty, które są nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale i wygodne w użytkowaniu, a także bezpieczne dzięki nowoczesnym rozwiązaniom budowlanym. Warunkiem zakwalifikowania się pracy konkursowej jest wyeksponowanie w realizacji rozwiązań ROCKWOOL, ROCKFON lub ROCKPANEL. Tegoroczną uroczystość rozdania nagród uświetniła także debata architektoniczna pod hasłem Rzuć to wszystko co złe. Wyzwania współczesnej architektury w Polsce, w której udział wzięli architekci Jerzy Szczepanik-Dzikowski (JEMS Architekci), Paweł Grodzicki (WXCA), Jan Strumiłło i Maria Saloni-Sadowska (Prezes SARP O. Warszawa).

Źródło i zdjęcia: Rockwool
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Dobry materiał izolacyjny? 5 pytań, na które wykonawca musi znać odpowiedź

Remont starego domu czy budowa nowego - w obu przypadkach niezbędna jest kompleksowa termomodernizacja. Wykonawca musi wówczas podjąć kilka kluczowych decyzji. Jaki materiał wybrać do ocieplenia? Kiedy przeprowadzić prace? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, które rozwiązania są najlepsze. Czytaj więcej