Strona główna | AktualnościZwiązek POiD postuluje zmiany w zakresie ulg remontowo-budowlanych

Związek POiD postuluje zmiany w zakresie ulg remontowo-budowlanych

Powrót ulg remontowych na termomodernizację budynków i zmiany w zakresie preferencyjnej, 8% stawki VAT na sprzedaż materiałów budowlanych - to główne tematy zorganizowanego przez Związek POiD spotkania z reprezentantem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Postulowane zmiany mają zapobiec rozwojowi szarej strefy, pomóc inwestorom dostosować się do rosnących wymogów w zakresie energooszczędności budownictwa i podnieść jakość montażu zakupionych przez nich wyrobów.

W spotkaniu Zarządu POiD, które odbyło się 8 października 2016 roku w Warszawie uczestniczył Tomasz Żuchowski, odpowiedzialny za budownictwo podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Branżę stolarki budowlanej reprezentowali zaś wspólnie przedstawiciele Zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi i Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Pierwszy z postulatów wysuniętych przez przedstawicieli branży to przywrócenie ulg remontowych na termomodernizację budynków, co jest niezwykle istotne w świetle nowych standardów energetycznych (perspektywa 2021). Obecna na spotkaniu Małgorzata Walczak-Gomuła, Prezes ASM Centrum Badań i Analiz Rynku przedstawiła wyniki badań obrazujące obecny stan rynku budowlanego oraz porównanie go z okresem, kiedy ulgi obowiązywały, a także zaprezentowała potencjał jego rozwoju.


Drugi postulat dotyczy zmian w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych z preferencyjną, 8% stawką VAT, m.in. poprzez modyfikację sposobu korzystania przez inwestorów z tej stawki oraz nowelizację prawa budowlanego.

"Powszechną praktyką firm dystrybucyjnych jest sprzedaż materiałów budowlanych bez faktury VAT lub ze stawką VAT 8%, pod pozorem wykonania usługi budowlanej. Rozwija to szarą strefę, powoduje straty dla rzetelnych firm i budżetu państwa, a także inwestorów, którzy nie mają świadomości, iż mogą utracić gwarancję na zakupiony materiał" - mówił Michał Olszewski prezydent Światowej Federacji Dekarzy IFD.

W efekcie spotkania ustalono, że rozmowy będą kontynuowane i niezbędne jest przygotowanie przez branżę pełnych analiz obecnej sytuacji na rynku budowlanym wraz z symulacją skutków postulowanych zmian. Dialog z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa to jedno z działań Związku POiD, który uważnie wsłuchuje się w głos reprezentowanej przez siebie branży i podejmuje liczne inicjatywy mające na celu jej dalszy rozwój.

Źródło i zdjęcia:  POiD
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej