Strona główna | Krok po krokuKonserwacja systemów ociepleń

Konserwacja systemów ociepleń

Bezspoinowe systemy ociepleń stosowane są powszechnie w Europie
od początku lat 70. XX wieku. Długotrwałe obserwacje bazujące na wiedzy naukowej potwierdzają, że żywotność systemu i zalecane okresy renowacji przy założeniu prawidłowego ich wykonania, regularnych przeglądach i utrzymywaniu w dobrym stanie można tak samo ocenić, jak fasad otynkowanych tradycyjnie.


W zależności od bryły budynku i położenia zaleca się, z odpowiednio dobraną regularnością,
przeprowadzanie prac renowacyjnych

Fot. Caparol


W zależności od bryły budynku, sposobu użytkowania, położenia i konserwacji każda fasada podlega bardzo różnym obciążeniom i całkowicie naturalnemu procesowi starzenia. Dlatego zaleca się, z odpowiednio dobraną regularnością przeprowadzanie prac renowacyjnych. Przyczyny i sposób postępowania mogą, zależnie od stanu, być bardzo zróżnicowane:
  • optyczne odświeżanie zestarzałej i zabrudzonej elewacji,
  • oczyszczenie i usunięcie mikroorganizmów,
  • zmiana kształtu (koloru, faktury),
  • odtworzenie zwietrzałych lub uszkodzonych fragmentów,
  • naprawa uszkodzeń mechanicznych,
  • optymalizacja energetyczna przez dołożenie warstwy ocieplającej.
W przypadku każdej planowanej renowacji elewacji musi poprzedzić ją drobiazgowa analiza stanu obecnego. Należy do tego m.in. także usunięcie wszystkich przyczyn niszczenia elewacji, np. złego odprowadzenia wód deszczowych czy za małych okapów dachowych. Także istniejące ocieplenie należy sprawdzić pod kątem zespolenia warstw, rodzaju wyprawy wierzchniej i jej przydatności do prowadzenie dalszych prac. Zdiagnozowany stan elewacji definiuje dalszy sposób postępowania i przebieg prac renowacyjnych. W przypadku optycznego odświeżenia zwietrzałej i zabrudzonej fasady wystarczy malowanie, które pozwoli także wypełnić niewielkie rysy włosowate. Przed malowaniem warto jednak usunąć z powierzchni mikroorganizmy i zabezpieczyć ją przed ponownym wykwitem grzybów czy alg. Miejscowe naprawy błędów i uszkodzeń w obszarze tynku wierzchniego i warstwy bazowej wymagają bardziej skomplikowanych prac. By tego typu renowacja była skuteczna warto wymienić wyprawę wierzchnią łącznie z płytą izolacyjną. Z kolei w przypadku dużych powierzchni wykonanych nieestetycznie lub zmiany struktury elewacji konieczne jest całkowite szpachlowanie i tynkowanie. Wymiana całej warstwy chroniącej mury domu przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a także rozwojem mikroorganizmów jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania warstwy wierzchniej systemu ociepleń. Warto jednak podkreślić, że w jednym obiekcie może okazać się uzasadnione zastosowanie różnych metod lub ich kombinacji.

Nieodzowna i dokładna analiza stanu fasady służy jako baza do dalszego planowania. Serwis obiektowy firmy Caparol oferuje pomoc techniczną i koncepcyjną podczas renowacji systemów ociepleniowych. Oprócz planu całościowego uwzględnia techniczne i ekonomiczne aspekty, które dają pewność, że poniesione nakłady finansowe będą optymalnie wykorzystane, a realizacja podniesie wartość obiektu.

Źródło: Tynki, nr 3 (8) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Ocieplasz budynek? Wybierz odpowiednie materiały budowlane
Nie czekaj, ociepl dom w tym roku
Konserwacja i remont elewacji
Produkty z serii Atlas Złoty Wiek przeznaczone do prac konserwatorskich
Stare wyprawy tynkarskie - zasady konserwacji



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej