Listy do Redacji c.d.
Zanim zabiorę głos w dyskusji na temat czarnego styropianu chcę się przedstawić.
Nazywam się Jerzy Maciejewski, od 24 lat zajmuję się ociepleniami budynków. Przez pierwsze 6 lat wykonywałem je samodzielnie, „wisząc na ścianie”. Mam rekomendację ITB i autoryzacje większości renomowanych producentów chemii budowlanej w zakresie wykonawstwa. Uczestniczyłem w pracach komisji ITB, mających na celu poprawę bezpieczeństwa wykonywania systemów ociepleń. Od 14 lat sam jestem producentem chemii budowlanej, stosowanej w ociepleniach budynków i nie tylko. Produkowałem przez wiele lat kleje i tynki dla znanego koncernu zachodniego, dzięki czemu poznałem wszelkie procedury badawcze.Pana Andrzeja Jędrzejewskiego (autora artykułu Uwaga – czarny styropian!) znam od 1996 roku. Jest on inżynierem budownictwa lądowego, zawodowo zajmującym się od ponad 20 lat chemią budowlaną. Swoją wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie zdobywał pracując za granicą i w Polsce w firmach Alsecco, Atlas i Caparol. Jest autorem licznych artykułów publikowanych w wydawnictwach technicznych, a także współtworzył kilka prac zbiorowych, w tym instrukcję wykonywania i odbioru robót ociepleniowych dla Stowarzyszenia na rzecz Systemów Ociepleń (SSO). Posiada uprawnienia budowlane projektanta i kierownika budowy w branży konstrukcyjno-budowlanej. Od ośmiu lat pracuje w mojej firmie – „Z.P.B. Maciejewski”, na stanowisku specjalisty do spraw zastosowań.
Wspólnie rozwiązywaliśmy liczne problemy robocze związane z ociepleniami budynków oraz rozstrzygaliśmy mniej lub bardziej typowe reklamacje występujące podczas wykonywania robót. Jednak okoliczności reklamacji, o której pisze on w swoim artykule, mimo że na początku wydawały się typowe, po przemyśleniu kazały nam zwolnić z odpowiedzialności wykonawcę, a bliżej przyjrzeć się styropianowi użytemu do wykonywania prac.
Choć był to dobry styropian grafitowy, po analizie jego zachowywania się na ścianie jeszcze w dniu zgłoszenia problemu, po wykonaniu szeregu badań i eksperymentów na specjalnie do tego celu wybudowanych przyrządach, po zapoznaniu się z wieloma, głównie zagranicznymi publikacjami na temat tego typu styropianów, obaj stwierdzamy dobitnie, że problem istnieje i wymaga głębokiej i merytorycznej dyskusji z udziałem przedstawicieli nauki, wykonawców oraz producentów styropianów i chemii budowlanej.
Pan Jędrzejewski pisze, że nie wie dlaczego nie chcą oni szerzej zabrać głosu. Nie odzywają się także inni wielcy, których o to sam osobiście prosiłem. Ja też tego na pewno do końca nie wiem.
Być może, skoro jest coś na rzeczy, a wcześniej wprowadziło się do obrotu znaczne ilości wyrobu, teraz strach się tym zajmować by uniknąć odpowiedzialności? Czy może dlatego, że w dobie komercjalizacji i pogoni za zyskiem, zatracamy instynkt poznawczy? Czy dlatego, żeby argumenty, dzięki którym będzie można zawsze przerzucać winę na słabszego od siebie wykonawcę, pozostały niewyjaśnione? A być może tylko dlatego, że problem zauważył i odważył się o nim napisać człowiek z małej firmy? Przypuszczenia można mnożyć, ale nie w tym jest sens.
Stoję na stanowisku, by przestać mówić w odniesieniu do ciemnego styropianu, że jego długie sezonowanie, użycie siatki rusztowaniowej, praca w temperaturze +5°C do +25°C, to wystarczające zabezpieczenia przed odpadnięciem lub obluzowaniem płyt na nasłonecznionych ścianach w początkowej fazie wiązania kleju. Czas także wykreślić z kart technicznych zapisy o konieczności uszorstnienia styropianu przed nałożeniem kleju – to szkodzi przyczepności! Dobry klej tak samo trzyma czarną płytę, jak i białą (co łatwo sprawdzić) – pod warunkiem, że są one zgodne z normą, mają odpowiednią gęstość i nie pracują termicznie ponad miarę pod wpływem słońca, cienia i wiatru. Za niszczące dla połączenia klejowego należy uznać nadmierne ruchy styropianu, powodowane zbyt gwałtownymi zmianami napromieniowania cieplnego jego ciemnej powierzchni przy dużym współczynniku rozszerzalności termicznej materiału. Wykazaliśmy to drogą doświadczeń!
W przeddzień wejścia w życie (od 1.07.2013 r.) przepisów nakazujących producentom deklarować właściwości użytkowe wyrobów nadszedł czas, aby zadać sobie trud i określić je w sposób jednoznaczny i bezpieczny dla użytkowników zarówno podczas aplikacji, jak i eksploatacji styropianów szarych i nie tylko. Zapisy normy są bowiem w swoim zakresie niewystarczające.
Można i należy tego dokonać pod warunkiem, że będą się tym zajmowali odpowiedni ludzie z kręgu instytutów, stowarzyszeń producentów i wykonawców – fachowcy, a nie lobbujący marketingowcy.
Czas też wprowadzić dobry obyczaj współpracy producentów z wykonawcami. Słyszymy w Polsce, że to wykonawcy ponoszą winę za wady na elewacjach i nie stosują pełnych zestawów – na ten temat zamawiane są i publikowane rozmaite badania. Stawiam otwarte pytania:
- gdzie są projektanci?
- gdzie są kierownicy budów i inspektorzy nadzoru?
- jak skutecznie działają w tym zakresie przepisy prawa?
- jaka winna być rola „doradców technicznych”, skoro tak zostali nazwani?
Jerzy Maciejewski
biuro@zpb-maciejewski.pl
biuro@zpb-maciejewski.pl
Źródło: Tynki, nr 1 (20) 2013
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
"Antyczna" technika tynkowania
System Śnieżka ze styropianem
Maszynowe tynkowanie Cekolem
Unikalna masa Anticco
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Urządzenia do nakladania tynków
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia