Malarskie ABC: czy malowanie bez smug jest możliwe?
Każde mieszkanie po pewnym czasie wymaga odświeżenia. Zmiana koloru ścian to sposób na szybką i często spektakularną zmianę charakteru wnętrza. Nowo pomalowana powłoka powinna być idealnie gładka i zachowywać kolor aż do momentu kolejnej zmiany koncepcji. Ale jak sprawić, żeby efekt malowania był zadowalający, a ściany bez nieestetycznych smug przez długi czas cieszyły oczy domowników?
Wyzwaniem w indywidualnym malowaniu ścian bywają ciemne kolory - to na nich najbardziej widać niedociągnięcia czy niewystarczające umiejętności malarskie. Ślady pociągnięcia wałka potrafią zniweczyć całą ciężką pracę włożoną w staranne nałożenie koloru. Wystarczy skupić się na kilku podstawowych czynnikach i należycie dobrać narzędzia oraz farbę. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę i jakie produkty wybrać, aby pomalowane ściany napawały dumą.
Przygotowanie pomieszczenia
Malarskie ABC zaczynamy od zagadnienia właściwego przygotowania pomieszczenia. Po wyniesieniu mebli i sprzętów oraz odpowiednim zakryciu pozostałych elementów wyposażenia, warto wykazać się skrupulatnością oraz wytrwałością i zabezpieczyć foliami oraz taśmami podłogi, okna, kontakty itp. Dzięki temu oszczędzimy czas na późniejszym usuwaniu uciążliwych zachlapań farbą. Przed rozpoczęciem malowania warto rozważyć kwestię temperatury otoczenia, unikając mrozów oraz upalnych dni.
Przygotowanie podłoża
Nim pędzel lub wałek z farbą zetknie się ze ścianą, warto się jej dobrze przyjrzeć. Wszelkie nierówności i tłuste plamy pogorszą przyczepność farby, a co za tym idzie - będzie się ona gorzej rozprowadzać. Dlatego przed zakupami zaopatrzeniowymi warto sprawdzić, czy nie potrzebujemy masy szpachlowej do wypełnienia ewentualnych ubytków. W celu poprawienia przyczepności podłoża, dobrze jest zagruntować powierzchnię - poprawi to chłonność ściany oraz dodatkowo ją wygładzi. Szczególnie ma to znaczenie, gdy chcemy przykryć ciemny kolor jaśniejszym. Aby grunt i farba dobrze ze sobą współpracowały, sięgajmy po produkty tej samej marki - dzięki temu zwiększymy szansę na właściwe związanie ze sobą komponentów.
Dobór narzędzi
Podczas remontu wszystko, co może usprawnić i przyspieszyć pracę, jest na wagę złota. Niewłaściwy dobór wałka to jeden z najczęstszych powodów powstawania nieestetycznych śladów na ścianie. Wielkość, rodzaj i materiał, z jakiego wykonane jest narzędzie, ma duże znaczenie. Dla dużych powierzchni rekomenduje się narzędzia o większej średnicy. Długość włosia dostosowujemy do rodzaju powierzchni - im bardziej chropowate podłoże, tym dłuższe powinny być włókna, dlatego wałek o włosiu długości 18 - 30 mm sprawdzi się na betonie lub tynkach strukturalnych; średnie długości włosie (13-15 mm) znajdą swoje zastosowanie w przypadku malowania tapet strukturalnych i tradycyjnych tynków, zaś gładkie ściany najlepiej malować wałkiem o krótkim 6-10 mm włosiem. Niezależnie od długości runa warto przed użyciem opłukać wałek pod wodą i dobrze odwirować, aby nie pozostawiał na ścianie niemile widzianych włosków. Materiał, z którego wałek został wykonany dobieramy do rodzaju produktu. Warto wczytać się w etykietę na opakowaniu, gdzie umieszczone są nie tylko informacje o właściwościach wyrobu, ale i rekomendacja w zakresie doboru narzędzia zapewniającego optymalne przeprowadzenie prac.
Wybór farby
Satysfakcjonujący efekt końcowy naszego malowania to nie tylko nowy odcień ściany - kupując farbę należy posiłkować się funkcjonalnością produktu. Rynek obfituje w wyroby różnego rodzaju, dlatego decyzja o wyborze jednego bywa kłopotliwa. Tam, gdzie liczy się głębia koloru i idealnie gładkie wykończenie, warto sięgnąć po farbę stworzoną z myślą o uniknięciu smugowania, jak Sigma Expert Supermatt, która dzięki innowacyjnej technologii SmoothLayer pomoże uzyskać doskonale matową powierzchnię bez śladów po wałku. Dzięki wysokiej odporności na szorowanie, kolor pozostaje intensywny na długi czas. Produkt sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie na co dzień mamy do czynienia z ryzykiem zabrudzeń i koniecznością stosowania detergentów. Natomiast zastosowanie wysokogatunkowej żywicy (dyspersji) umożliwia prawidłowe "oddychanie ścian", dzięki czemu nawet w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności będzie można śmiało uzyskać wymarzony kolor (Sigma Expert Supermatt dostępny jest w systemie kolorowania Color Pro, co daje niemal nieograniczone możliwości doboru koloru).
Technika
W malowaniu ważne jest nie tylko to czym, ale i jak malujemy. Nanoszenie farby zaczynamy od sufitu, a następnie przechodzimy do ścian. Dobrze jest na początku skupić się na trudno dostępnych miejscach. Farbę nakładamy z góry na dół tak, aby pasy lekko na siebie nachodziły. Najlepiej nie przerywać malowania w trakcie i na bieżąco korygować ewentualne niedociągnięcia, chociaż wybierając Sigma Expert mamy ten komfort, że ewentualne poprawki są możliwe nawet po wyschnięciu farby, która pomimo korekty stworzy gładki efekt.
Malowanie wydaje się jedną z najłatwiejszych prac remontowo-budowlanych, ale idealne pokrycie ścian bez smug bywa niełatwe, nawet dla fachowca. Jednak dobrze zaplanowana praca oraz wybór odpowiednich narzędzi i produktu, pozwoli uzyskać naprawdę zadowalający rezultat bez stresu.
Źródło i zdjęcie: Sigma
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Mikroorganizmy na powłokach zewnętrznych
Tynki w apartamentach
Pękający tynk
Termomodernizacja budynków na Ursynowie
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tapety z włókna szklanego
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia