Strona główna | RealizacjePrace wykończeniowe w okresach zimowych

Prace wykończeniowe w okresach zimowych

Nastanie okresu zimowego wcale nie musi oznaczać zakończenia prac budowlanych i remontowych. Malowanie oraz tynkowanie możemy przeprowadzić również w niższych temperaturach, pod warunkiem że będziemy trzymać się kilku ważnych zasad.

Zanim nastanie sroga zima, warto zakończyć prace konstrukcyjne i doprowadzić budowę domu do stanu surowego zamkniętego: z pokrytym dachem, a także zakrytymi otworami okiennymi i drzwiowymi. Dobrze, aby wykonana była również część instalacji, w tym grzewcza, co pozwoli wykonawcy kontynuować prace wykończeniowe również w okresie mrozów.

Musi być ciepło

Warunkiem prowadzenia dalszych prac budowlanych w okresie zimowym jest ogrzewanie, choćby prowizorycznie. W celu uzyskania odpowiedniej temperatury możemy skorzystać ze specjalnych nagrzewnic lub przenośnych piecyków węglowych, które będą odprowadzać spaliny na zewnątrz. Pod żadnym pozorem nie rozpalamy w budynku otwartego ognia.

Musimy zadbać także o prawidłową wentylację, aby pozbyć się wilgoci. W takich warunkach możemy murować ścianki działowe, kłaść tynki mokre i gładzie gipsowe, wylewać posadzki i układać płytki, a także wykonywać prace instalatorskie i montażowe.

Malowanie zimą


W przypadku prac malarskich w surowym zamkniętym budynku musimy zadbać, aby podłoże miało temperaturę minimum 5°C w plusie, a wilgotność nie przekraczała 3-6%. Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, to nie powinna ona przekraczać 80%, ale nie może też spadać poniżej 40%. Pamiętajmy też, że niska temperatura oraz wysoka wilgotność powodują wolniejsze schnięcie farby. Prace malarskie przebiegają standardowo, czyli za czynamy od przejrzenia powierzchni przeznaczonej do malowania, uzupełnienia uszkodzeń i pęknięć w ścianie za pomocą masy naprawczej ACRYL-PUTZR LT 22 LIGHT , zagruntowania, które wzmocni podłoże i wyrówna chłonność, a w razie wystąpienia plam zamalowania ich farbą izolującą i wzmacniającą podłoże Śnieżka Plamy-zacieki . Następnie przystępujemy do nakładanie farby nawierzchniowej. Pamiętajmy jednak, że w okresie zimowym czas schnięcia jest dłuższy, co jest szczególnie ważne przy nakładaniu drugiej warstwy farby. Ważna jest także wentylacja, która przyspieszy proces wysychania powłok. Optymalna temperatura do malowania to 18-23°C.

Porada eksperta

Za oknem pada śnieg, a wy marzycie o metamorfozie swojego wnętrza? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zimą odświeżyć mieszkanie i zdecydować się na pomalowanie ścian nowym kolorem farby. Nie zapominajmy jednak, aby prace malarskie wykonywać przy zamkniętych oknach.

Tynki

Zima wiąże się z pewnymi ograniczeniami w przypadku prac mokrych, czyli nakładaniu tynków. Głównym problemem jest duży udział wody i niebezpieczeństwo jej zamarzania w przypadku bardzo niskiej temperatury. Unikamy więc zapraw wapiennych, które posiadają dużą ilość wody, a sięgamy po zaprawy cementowe, które zachowywać będą odpowiedni czas wiązania.

Nie zaleca się tynkowania ścian w temperaturze poniżej 5°C, co może grozić jego przymrożeniem, nierównomiernym wysychaniem i powstawaniem przebarwień. Dlatego jeśli na zewnątrz odczuwalny jest już lekki mróz, należy zadbać o odpowiednie ogrzewanie pomieszczenia, również w nocy. Przed przystąpieniem do prac sprawdzamy kondycje powierzchni (wilgotność i występowanie potencjalnego oblodzenia),a następnie gruntujemy odpowiednim produktem, na przykład ACRYL-PUTZR GU 40 Gruntem Polimerowym. Na miejsca narażone na pęknięcia nakładamy siatkę tynkarską, sprawdzamy także, czy nie powstała żadna pusta przestrzeń. Następnie nakładamy odpowiedni tynk. Powszechną praktyką podczas prac w niskich temperaturach jest dodanie do zapraw specjalnych domieszek, dzięki którym skrócimy czas wiązania cementu, zwiększymy ich mrozoodporność i wodoszczelność.

Pamiętaj

Świeże tynki cementowo- wapienne można szpachlować dopiero po upływie 3-4 tygodni od ich położenia, tynki gipsowe 2-3 tygodni - jest to czas niezbędny, aby tynk dobrze związał i zaszły w nim do końca wszystkie reakcje chemiczne.

Impregnacja posadzki

Posadzka betonowa w stanie surowym jest chłonna, podatna na zarysowania, ścieranie i pylenie, dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Podłoże przed impregnacją powinno być suche i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń i kurzu. Ponadto nowe podłogi można pokrywać warstwą ochronną dopiero po upływie około 4 tygodni.

W tym celu używamy farby akrylowej do podłoży betonowych Śnieżka Beton-posadzka. Do pierwszego malowania używamy farby rozcieńczonej dodatkiem wody w ilości 20%. Malowanie powinno odbywać się w temperaturze otoczenia od 10°C. Produkt nakładamy na podłoże pędzlem, dokładnie wcierając preparat w powierzchnię betonu. Po kilku godzinach malujemy drugą warstwę, tym razem możemy jednak skorzystać z wałka.

Podłoże przeznaczone do klejenia płyt gipsowo-kartonowych powinno być trwałe, z zakończonymi procesami wiązania, suche, pozbawione luźnych ziaren tynku i pyłu, nieobjęte korozją biologiczną. Klejenie przeprowadzać należy w temperaturze od 5°C.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka

CZYTAJ WIĘCEJ

Zimowa pianka
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Sprinter - pomocnicze środki zimowe firmy Arsanit
Jesienno-zimowe prace przy elewacji
Zimowe zaprawy Kreisel
Termoizolacja w trudnych warunkach
Prace budowlane przez okrągły rok - zimowe piany montażowe



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej