Strona główna | RealizacjeRewitalizacja Oficyny Pałacu Pugetów w Krakowie

Rewitalizacja Oficyny Pałacu Pugetów w Krakowie

Wśród zgłoszonych obiektów do konkursu Fasada Roku 2012 znalazła się Oficyna Pałacu Pugetów z Krakowa. Realizacja walczy o zwycięstwo w kategorii "Budynek po rekonstrukcji i adaptacji". Rozpoczęta w 2009 roku rewitalizacja zakończyła się jesienią 2012 roku. Prowadzone pod bacznym okiem krakowskiego konserwatora zabytków prace zostały zakłócone przez… gniazdujące w budynku jerzyki. Właściciel zabytkowego kompleksu zdecydował się na zmianę projektu tak, aby ratować ptaki i stworzyć im dogodne warunki gniazdowania.

Oficyna Pałacu Pugetów w Krakowie i jego otoczenie od lat były ostoją ginącego gatunku ptaków jakim są jerzyki. Rewitalizacja obiektu oznaczała przede wszystkim odnowienie elewacji budynku i tym samym likwidację dotychczasowych gniazd tych ptaków. Konsultacje właściciela oficyny z ornitologami zaowocowały stworzeniem miejsc przeznaczonych do gniazdowania. Zmieniony projekt zakładał wykonanie w górnym gzymsie 62 budek lęgowych dla ptaków. Zostały one ukryte w elewacji, a owalne otwory prowadzące do gniazd są niemal niewidoczne i nie zaburzają estetyki fasady.

Ornitolodzy z Małopolski podkreślają wagę tego wydarzenia i dodają, że jest to niespotykane do tej pory na skalę europejską wydarzenie. Właściciel obiektu - Hrabia Jerzy Donimirski, który z wykształcenia jest architektem, zastrzega, że projektowanie budynków tak, aby ludzie żyli w zgodzie z naturą jest niezwykle pożądane. Projekt, który został zrealizowany przez Firmę Budowlaną Kowalczyk Obsługa Budownictwa powinien być zatem inspirującym przykładem dla innych inwestorów i deweloperów. O tym czy Oficyna Pałacu Pugetów pokona rywali w konkursowych zmaganiach przekonamy się już jesienią tego roku. Już teraz śmiało możemy powiedzieć, że zarówno inwestor, jak i wykonawca stworzyli dogodne warunki gniazdowania dla jerzyków i tym samym wygrali walkę o ratowanie tego zagrożonego gatunku.

Źródło i zdjęcie: Baumit


CZYTAJ WIĘCEJ

Rusztowania przy zabytku
Przeglądy, konserwacja i remonty elewacji
System Kiesol ratuje zabytkowy obiekt
Remont elewacji zabytkowego budynku banku Pekao S.A.
Nowoczesne materiały do renowacji zabytków
Produkty TUBAG przywracają dawny blask obiektom zabytkowym



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej