Strona główna | RealizacjeRówne oraz gładkie ściany. Jak szlifować gładź?

Równe oraz gładkie ściany. Jak szlifować gładź?

Równe oraz gładkie ściany to standard w wykończeniu naszych domów i mieszkań. W tym celu stosuje się gładź gipsową, która pozwala uzyskać pożądany efekt. Jednak aby powierzchnia ścian była pozbawiona nierówności, wymaga odpowiedniej obróbki. W jaki sposób należy szlifować gładź?

Nakładanie gładzi nie jest czynnością skomplikowaną. Bardzo ważne jest to, aby ją równomiernie rozprowadzić i wygładzić. Najpierw nakłada się gładź na suficie, później na ścianach - zaczynając od dołu i kierując się ku górze. Używamy do tego pacy ze stali nierdzewnej, która musi być czysta. Aplikujemy dwie warstwy gładzi. Pierwsza - wyrówna podłoże do oczekiwanego stanu, a druga, nakładana po wyschnięciu i przeszlifowaniu poprzedniej, uzupełni ewentualne niedokładności.

Najbardziej wymagającym etapem jest szlifowanie. Musi być wykonane z wielką starannością, aby powierzchnie ścian były gładkie. Gładź można szlifować zarówno na sucho, jak i na mokro.

Szlifowanie na sucho

Szlifowanie na sucho wykonuje się papierem ściernym lub specjalną siatką ścierną. Ich zastosowanie pozwala usunąć nierówności i uzyskać gładką powierzchnię. Gramatura papieru lub siatki przy wstępnym szlifowaniu powinna wynosić 120 - 160. Z kolei przy szlifowaniu warstwy ostatecznej jej gradacja powinna wynosić od 200 do 220. Gładzie możemy szlifować na dwa sposoby - ręcznie lub maszynowo.

Szlifowanie ręczne wykonuje się przy użyciu specjalnej pacy z uchwytem, na której mocujemy papier ścierny lub siatkę ścierną. Najlepiej stosować pacę o szerokości 80 mm lub 105 mm. Metodę tę najwłaściwiej stosować w przypadku niedużych powierzchni oraz trudno dostępnych miejsc, np. krawędzi i naroży. W trakcie szlifowania powstaje duża ilość pyłu. Należy go dokładnie usunąć za pomocą odkurzacza lub lekko zwilżonej gąbki.


Szlifowanie mechaniczne wykonywane za pomocą szlifierki do gładzi (tzw. żyrafy) jest wygodniejsze i wydajniejsze niż szlifowanie ręczne, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni. Szlifierka jest komfortowa i posiada mechanizm odsysania pyłu w postaci odkurzacza przemysłowego. Takie narzędzie skutecznie usuwa pył gipsowy, który wszędzie osiada i trudno się go pozbyć.

Dla tych, dla których problem może stanowić cena zakupu tego sprzętu, odpowiadamy, że jest na to rozwiązanie. Szlifierkę można wypożyczyć od specjalistycznej firmy relatywnie niskim kosztem.


Szlifowanie na mokro

Innym sposobem, który wymaga nieco większych umiejętności i przede wszystkim użycia odpowiedniego materiału, jest obróbka powierzchni gładzi na mokro. To bezpyłowe szlifowanie gładzi, które wykonuje się przed jej całkowitym związaniem i utwardzeniem. Nie wymaga ono użycia szlifierki. Do szlifowania na mokro nadają się tylko niektóre gładzie, jak Gładź szpachlowa bezpyłowa ACRYL-PUTZ® ST 11 START S. Produkt zostawia idealnie gładkie ściany i nie pęka przy grubszych warstwach.

Wykonuje się ją w trzech krokach. Najpierw należy nałożyć gładź na powierzchnię ściany i odczekać aż trochę podeschnie. Następnie trzeba zwilżyć powierzchnię wodą. Mokrą ścianę wygładzamy za pomocą pacy.


Gładź ACRYL-PUTZ® ST11 START S można ponadto aplikować techniką „mokro na mokro”. Kolejną warstwę gładzi nakłada się, zanim poprzednia warstwa całkowicie wyschnie. Skraca to znacznie czas wykonywanej pracy.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Uwzględnij grubsze ocieplenie - za rok wchodzą nowe Warunki Techniczne!

Inwestorzy indywidualni decydujący się w ostatnich latach na budowę domu musieli dostosować się do wyższych standardów związanych z oszczędnością energii cieplnej, co wynika z nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Cykl zmian, zapoczątkowanych jeszcze w 2014, znajdzie swój finał 1 stycznia 2021, kiedy to ostatecznie w życie wejdą docelowe wymagania cieplne względem dachów i ścian zewnętrznych. Jak przygotować się na nadchodzące regulacje? Ile centymetrów ocieplenia trzeba będzie dołożyć? Ile to będzie kosztować? Czytaj więcej