Strona główna | RealizacjeSystemy termoizolacyjne Remmers w ekskluzywnych mieszkaniach w Berlinie

Systemy termoizolacyjne Remmers w ekskluzywnych mieszkaniach w Berlinie

Odpadające tynki, samosiejki drzew w rynnach, szkody wilgociowe na cokołach i rdzewiejące betonowe pokrycia konstrukcji dachowej - tak wyglądał opuszczony na dwadzieścia lat olbrzymi kompleks w dzielnicy Berlina - Dahlem, rozpościerający się na około 56.000 metrach kwadratowych. Siedem zabytkowych budynków z lat 30-tych XX wieku zostało odnowionych z wykorzystaniem systemów firmy Remmers.

Realizacją inwestycji zajęły się dwa wiodące niemieckie przedsiębiorstwa planistyczno-inwestycyjne w dziedzinie zabytków: Prinz von Preussen Grundbesitz AG z Bonn oraz Terraplan Grundstücksentwicklungs GmbH z Norymbergii. Ich wspólny projekt nazwano: "The Metropolitan Gardens" - ekskluzywne mieszkania w zabytkowej dzielnicy Berlina. Cel inwestycji był jasny: pełna renowacja i wierna w szczegółach rekonstrukcja, jak również odbiór techniczny przez TÜV uwieńczony oznaczeniem "Green Monument", przyznawanym za najwyższy poziom oszczędności energetycznej zabytków. Nie dziwi zatem fakt, że reprezentacyjne mieszkania klasy Finest-Living, w których cena metra kwadratowego waha się między 4.500 a 4.900 Euro, natychmiast znalazły nabywców. Historyczne budynki, eksponowana lokalizacja, indywidualny charakter stylowych mieszkań i wyjątkowe osiągnięcia w rzemiośle restauratorskim podczas remontu stanowiły cechy wyróżniające te obiekty na przeżywającym obecnie hossę berlińskim rynku nieruchomości.

Plan renowacji

Dr Rudolf Plagge - Kierownik Fizyczno-Budowlanego Laboratorium Badawczo-Rozwojowego Instytutu Klimatologii Budowli na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, otrzymał zlecenie na przeprowadzenie analizy stanu budowli oraz na jej badanie higrotermiczne. Obok szeroko zakrojonych pomiarów i badań prowadzonych na obiekcie istotne właściwości higroskopijne i termiczne materiałów obiektu (cegły zewnętrzne i wewnętrzne oraz zaprawa, kamień naturalny i beton) zostały przebadane z naukowego punktu widzenia. Na tej podstawie, we współpracy z działem Fachplanung firmy Remmers opracowano koncepcję renowacji zabytkowych budynków, uzupełnioną o projekt hydroizolacji.

Ponadto należało wyjaśnić, który z systemów termoizolacji wewnętrznej spełni stawiane wymagania. W związku z tym dostępne systemy zostały przeanalizowane metodą symulacji higrotermicznej z zastosowaniem brzegowych parametrów realnego klimatu, a następnie ocenione. Badano materiały termoizolacyjne o różnej wydajności kapilarnej, przy różnym udziale procentowym kondensatu. W rezultacie w uzgodnieniu między inwestorem, konserwatorem zabytków, biurem architektonicznym i naukowcami z dziedziny fizyki budowli, na 6.500 m² zastosowano system termoizolacji wewnętrznej iQ-Therm oraz płyty krzemianowo-wapienne firmy Remmers. Natomiast do renowacji betonu oceniono kilka różnych systemów, przy czym zależnie od wymagań zastosowano różne metody naprawy. System naprawczy do betonu Remmers Betofix R4 zdał ten test przydatności we wszystkich kategoriach i w związku z tym znalazł zastosowanie. 

Termoizolacja wewnętrzna:

Charakterystyczny wygląd chronionej jako zabytek elewacji z występującym miejscami kamieniem naturalnym z krensheimskiego wapienia muszlowego miał zostać utrzymany;  w związku z tym w grę wchodziła tylko termoizolacja wewnętrzna. Podczas rzemieślniczej realizacji zadania ze szczególną starannością należało opracować miejsca styku elementów budowlanych, takich jak stropy, ściany wewnętrzne, słupy, dźwigary stalowe, aby w każdym wypadku uniknąć uszkodzeń. Uwzględnić należało również inne cechy charakterystyczne istniejącej elewacji, wraz z jej paroszczelnymi elementami z kamienia naturalnego.

Naprawa betonu:

Stropy z betonu specjalnego, mającego w swoim czasie chronić przed odłamkami podczas możliwych bombardowań, były w złym stanie. Tutaj należało opracować specjalną metodę rzemieślniczej renowacji. System naprawy betonów Betofix R4 firmy Remmers zdał test porównawczy różnych suchych zapraw PCC we wszystkich badanych kategoriach. Umożliwia on najprostszą i najbardziej ekonomiczną naprawę betonu, ponieważ między innymi spełnia wymagane parametry już przy zaledwie 10 mm przykryciu zbrojenia.

Hydroizolacja budowli:

W prawie wszystkich budynkach cokoły i mury stykające się z gruntem były zawilgocone i zmurszałe. Jak obszerne było postawione zadanie, unaocznia zużycie materiałów. Hydroizolacja wymagała zastosowania 500 metrów bieżących przepony poziomej z Kiesolu i Kiesolu iK, 10 ton tynku podkładowego Grundputz, 2,5 ton szlamu Sulfatexschlämme i 200 m² uszczelnienia budowli w strefie kontaktu z gruntem, z użyciem mostkujących rysy grubowarstwowych powłok bitumicznych ECO 2K.

Źródło i zdjęcie: Remmers

CZYTAJ WIĘCEJ

Remmers Roman Cement na elewacji kościoła
Remmers w służbie sztuki i historii



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej